Roster

This list is the current roster of the NDN All-Stars team!  Most sports are proudly represented here.  It is amazing how many different forms of athletics that these Native athletes excel at!

(The names with links have swag available.)

What do you think of our NDN All-Star draft picks?

Auto Racing

Roy Tyner (Lumbee)

Dexter Stacey (Mohawk)

Baseball

Louis Sockalexis (Penobscot)

Albert “Chief” Bender (Ojibwe)

Johnny Bench (Cherokee)

Jim Thorpe (Sac & Fox)

John Tortes Meyers (Cahuilla)

Early Wynn (Cherokee)

Zach Wheat (Cherokee)

Pepper Martin (Osage)

Allie Reynolds (Creek)

Jacoby Ellsbury (Navajo)

Joba Chamberlin (Winnebago)

Kyle Loshe (Nomlaki)

“Indian” Bob Johnson (Cherokee)

Bobby Madritsch (Lakota)

Roy Johnson (Cherokee)

Lane Adams (Choctaw)

Koda Glover (Cherokee)

Moses Yellow Horse (Pawnee)

Rudy York (Cherokee)

Ed Summers (Kickapoo)

Elon “Chief” Hogsett (Cherokee)

Dwight Lowry (Lumbee)

Adrian Houser (Cherokee)

Ryan Helsley (Cherokee)

Dylan Bundy (Cherokee)

Jon Gray (Cherokee)

Vallie Eaves (Cherokee)

Brandon Bailey (Chickasaw)

Basketball

Shoni Schimmel (Umatilla)

Phil Jordon (Wailaki/Nomlaki)

Jesse “Cab” Renick (Chickasaw/Choctaw)

Angel Goodrich (Cherokee)

Gary Gray (Delaware)

Ryneldi Becenti (Navajo)

Tahnee Robinson (Northern Cheyenne)

Kyrie Irving (Standing Rock Sioux)

John Starks (Muskogee)

Bronson Koenig (Ho-Chunk)

Sonny Dove (Wampanoag)

Lindy Waters III (Kiowa/Cherokee)

Brandon Kohler (Colville)

Bowling

Mike Edwards (Cherokee/Choctaw/Chickasaw)

Boxing

Jack Dempsey (Cherokee)

Joe Hipp (Blackfeet)

Henry Armstrong (Iroquois)

Tommy Morrison (Ponca/Otoe)

Marvin Camel (Salish & Kootenai)

Chet Ellis (Seneca)

Danny “Little Red” Lopez (Ute)

Cycling

Neilson Powless (Oneida)

Shayla Powless (Oneida)

Football

Jim Thorpe (Sac & Fox)

Sonny Sixkiller (Cherokee)

Jim Plunkett (Cherokee)

Levi Horn (Cheyenne)

Sam Bradford (Cherokee)

Ed “Wahoo” McDaniel (Chickasaw/Choctaw)

James Winchester (Choctaw)

Tyler Bray (Potawatomie)

Mason Fine (Cherokee)

Eli Ankou (Ojibwe)

Al Hoptowit (Yakama)

Dane Evans (Wichita)

Joe Guyon (Ojibwe)

Golf

Rickie Fowler (Navajo)

Notah Begay (Navajo/San Felipe/Isleta)

Gabby Lemieux (Shoshone/Paiute)

Rod Curl (Wintu)

Gymnastics

Ashton Locklear (Lumbee)

Hockey

Ethan Bear (Cree/Ochopawace)

Henry Boucha (Ojibwe)

Fred Sasakamoose (Cree)

Gary Sargent (Ojibwe)

T.J. Oshie (Ojibwe)

Carey Price (Dakelh)

Jordin Tootoo (Inuit)

Reggie Leach (Ojibwe)

Bryan Trottier (Cree/Metis)

Clarence “Taffy” Abel (Chippewa)

Jonathan Cheechoo (Cree)

George “Chief” Armstrong (Ojibwe)

Ted Nolan (Ojibwe)

Brandon Nolan (Ojibwe)

Jordan Nolan (Ojibwe)

Brandon Montour (Mohawk)

Zach Whitecloud (Sioux Valley Dakota)

Travis Hamonic (Metis)

Seth Jarvis (Cree/Saulteaux)

Stan Jonathan (Tuscarora)

Michael Furland (Cree)

Gino Odjick (Algonquin)

Lacrosse

Lyle Thompson (Onondaga)

Tehoka Nanticoke (Mohawk)

MMA/Martial Arts

Chuck Norris (Cherokee)

Ben Nighthorse Campbell (Cheyenne)

Waachiim Spiritwolf (Navajo/Yaqui)

Elizabeth Phillips (Blackfeet/Choctaw)

Rodeo

Jackson Sundown (Nez Perce)

Cody Jesus (Navajo)

Erich Rogers (Navajo)

Figure Skating

Naomi Lang (Karuk)

Skiing

Ross Anderson (Cheyenne/Arapaho/Mescalero Apache)

Billy Kidd (Abenaki)

Tennis

D’Wayne Begay (Navajo)

Track & Field

Billy Mills (Oglala Sioux)

Tom Longboat (Onondaga)

Jim Thorpe (Sac & Fox)

Lewis Tewanima (Hopi)

Ellison “Tarzan” Brown (Narraganset)

Frank Pierce (Seneca)

Janee Kassanavoid (Comanche)

Soccer

Chris Wondolowski (Kiowa)

Stephen Wondolowski (Kiowa)

Madison Hammond (Chickasaw/Choctaw)

Wrestling

Ed “Wahoo” McDaniel (Chickasaw/Choctaw)